Ne Yapıyoruz? Ne Yapacağız?

while(1) {Düşünüyoruz(); Tartışıyoruz(); Yazıyoruz(); Yayınlıyoruz();wait(hardWorkingHours)};

11938055_435522179965345_6116293890842102720_n

BİÇDA ücretsiz teknik eğitimleri;herşeyin paralı olduğu sistemde uzmanlığı sadece kendine saklayanlara inat!

Bilgi edinmenin paralı bir sektöre dönüşmesine, çalışanların yüksek ücretler karşılığında eğitimler almaya zorlanmasına, işyerlerinde bilginin paylaşılmamasına sebep olan rekabetçi mantığa karşıyız.  Bilişim çalışanları olarak bilgimizi paylaşmaya hazırız. Bildiğimiz ve iş yerinde deneyim kazandığımız yazılım dillerini ve programlarını verdiğimiz ücretsiz eğitimlerde paylaşıyoruz. Şimdiye kadar;

İnternet Programlamaya Giriş (PHP), Nesne Yönelimli Programlama Mantığı, Veritabanı Programlama (SQL),Yazılım Test ve Kalite,C#,Photoshop,Bilgisayar Temelleri – Network ve Sanallaştırma

konularında eğitimler gerçekleştirdik. Bu eğitimlere ait video çekimlerini internet üzerinde http://www.bilisimcalisanlari.net adresimizde paylaştık. Yakın gelecekte ise;

QT Programlama, Photoshop, 3DS Max, Erlang, Adobe Premierre, HTML, CSS, .NET, C, C++, C#, JAVA, Gömülü Sistem Tasarımı,Android

ve gelecek taleplere göre başka konularda da eğitimler vermeyi planlıyoruz. Eğitimleri hazırlayan ve takip eden arkadaşlarımızın oluşturduğu BİÇDA yazılım takımı ile çeşitli konularda ihtiyaçları karşılamaya yönelik yeni açık kaynaklı yazılımlar (https://github.com/mtkocak/openproject) üretmeye başladık.

BİÇDA işçi mücadelelerinde internet kullanımını anlatıyor!

Direnişteki işçilere, interneti ve sosyal medya ortamlarını mücadelelerinde nasıl kullanacaklarına dair eğitimler verdik. Vermeye de devam edeceğiz. Teknolojinin işçi mücadelesinde kullanılmasını yaygınlaştırmak ve uluslararası paylaşımı sağlayabilmek için dünya çapında çalışmalar yürüten LaborTech organizasyonu ile ilişki içerisindeyiz.

Bilişim ve İletişim Çalışanları Dayanışma Ağı’nıilmek ilmek örmek için toplanıyoruz!

Bilgilerimizi, düşüncelerimizi, sorunlarımızı ve yapmak istediklerimizi paylaşmak için BİÇDA toplantıları yapıyoruz. Bu toplantılarda seçtiğimiz konular üzerine makale ve kitaplardan okumalar yaparak tartışıyoruz. İşyerlerimizde yaşadığımız güncel sorunları nasıl aşabileceğimizi, yapacağımız çalışmaları ve bu çalışmalara daha fazla bilişim çalışanını nasıl katabileceğimizi düşünüyoruz. Ücret karşılığı çalışanların yaşamlarına değinen sinema ve belgesel filmlerini izlediğimiz geceler düzenliyoruz.

while(1) {Düşünüyoruz(); Tartışıyoruz(); Yazıyoruz(); Yayınlıyoruz(); wait(hardWorkingHours)};

Çalışma hayatına yönelik düşüncelerimizi anlatan, çeşitli işyerlerinde çalışan arkadaşlarımızın yaşadıklarını içeren söyleşilere ve haberlere yer veren bir bülten çıkarıyoruz. Hazırladığımız metinleri yabancı dillere çevirerek paylaşmaya çalışıyoruz.

Biz de işçi sınıfının bir parçasıyız ve sorunlarımız ortak!

Üretim yaptığımız makinaların farklı olması; işyerlerimizde ücretsiz fazla mesaiye zorlanmamızı, mobbinge maruz bırakılmamızı, iş güvencemizin bulunmamasını, hatta işten atılmamızı ve yaşadığımız bütün dertlerimizi, diğer sektörlerde çalışanların yaşadıklarından farklılaştırmıyor. Mevcut sorun ortaklığı, tüm sektörlerle beraber mücadele vermeye ve ortak çözüm önerileri üretmeye mecbur olduğumuzu gösteriyor. BİÇDA bu fikirden hareketle, çalışanların oluşturduğu topluluklarla dirsek temasını sürdürüyor. İşçilerin eylemlerine katılarak, direnişlerini ziyaret ederek onlara destek veriyor. Düşünce paylaşımı ve tecrübe aktarımını sağlamaya çalışıyor.

IT Workers Solidarity Network – http://www.itwsn.net

Bilişim sektörü tüm dünyaya yayılmış durumda, hepimizin yaptığı iş birbirine bağlı. Hepimiz birlikte üretiyoruz, aynı zamanda ırk, dil, din ve cinsiyet farklılığı gözetmeksizin ortak sorunları yaşıyoruz. Bütün dünyada bilişim sektöründe güvencesiz çalışma koşulları var. Yarınımızı göremiyoruz, planlayamıyoruz. Sadece bitmek bilmeyen son teslim günlerine iş yetiştirmek için uğraşıyoruz. Bunların yanında bazılarımız çok daha zor koşullar altında, bazen kaçak çalıştıkları ülkelerde sadece yatacak yer ve yemek için, bazen de günlüğü bir dolara üretim yapıyor.

Bu gerçekliği yaşayarak nasıl ki işyerinde bulunduğumuz, aynı coğrafyada yaşadığımız bilişim çalışanları ile dayanışmaya çalışıyorsak, farklı coğrafyalarda ama aynı koşullarda çalışan bilişimci kardeşlerimizle de dayanışabilmeli , “geleceksizliğe, güvencesizliğe, yaşadığımız ortak sorunlara beraber karşı durmalıyız!” diyebilmeliyiz.

Çok sıkılırsak da buluşup Reggae gecesi düzenleyip stres atıyoruz 🙂

1

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s